Jak pěstovat moruše?

Chcete si pořídit nějaký netradiční ovocný strom, který bude ozdobou vaší zahrady? Zvolte moruši, dekorativní strom s výborným šťavnatým ovocem. Na našich stránkách se moruším, správněji morušovníkům, věnujeme pravidelně. Ne nadarmo jsme naši zahradu nazvali "Morušová zahrada". S pěstováním moruší máme vlastní zkušenosti a v tomto článku si řekneme, co moruším svědčí a co naopak ne.

Kam moruši zasadit?

Morus nigra
Morušovníky jsou teplomilné dřeviny. Nejlépe prospívají na slunných, případně polostinných stanovištích a v dobře propustných hlubokých půdách. Mohou z nich vyrůst velké stromy s košatou korunou a proto vyžadují dostatek prostoru. To ovšem neznamená, že si nemůžete moruši pořídit i do menší zahrady. Existují převislé a zakrslé varianty (moruše "pendula", "globosa", atd.). Pokud si pořídíte klasickou moruši, vhodným řezem můžete udržet menší vzrůst stromu. V nižších a středních polohách rostou moruše bez problémů, ve vyšších polohách je vhodné umístit je na chráněné místo. Moruše nesázíme poblíž chodníků, cest a parkovišť, protože padající plody mohou znečistit vše, co je pod nimi. 

 

Jak pečovat o mladý stromek

Morus nigra
Dvouletá moruše černá
Pokud jste si koupili prostokořenný stromek nebo stromek v květináči, vždy vykopejte jámu zruba 2x větší, než je samotný kořenový bal. Na dno jámy dejte kvalitní zahradní kompost, stromek zasaďte a dobře zalijte. Roubovanec zasaďte tak, aby byl roub zhruba 10 cm nad zemí. Mladé stromky v prvních letech zastříhávejte, dokud nedocílíte požadovaného tvaru a nasazení koruny. Výchovný řez provádějte v době vegetačního klidu, ne dříve než zhruba měsíc po shození listů. Ideální dobou je bezmrazé počasí na konci zimy nebo v předjaří. Vyvarujte se řezání větví, které mají přes 7 cm v průměru, protože by ztrácely mnoho mízy. V létě můžete drobně zastřihnout nové letorosty, což vyprovokuje nárust nových výhonků, na kterých vyroste další ovoce. Jakmile jsou stromky zapěstované, jejich kořeny si dokáží zabezpečit živiny z velké hloubky a tak se lehce vypořádají i s dlouhodobějším suchem. Mladé stromky v době veder zalévejte, ale nepřehánějte to. Moruše nemají rády přemokření.

 

Možné problémy

Morušovník je mrazuvzdorný do -18°C. Mladý stromek je na třeskutý mráz choulostivější a tak můžeme po dobu velkých mrazů jeho kmen zabalit do bílé zahradní textílie nebo do juty. Když jsem mapoval moruše v ČR, našel jsem i téměř stoleté exempláře a to je důkaz, že jim těch pár třeskutých zim nijak neuškodilo. Chorobami moruše většinou netrpí, zřídka se však může objevit bakteriální infekce listů v podobě hnědých skvrn. Infikované listy a větvičky je nutné ostříhat a spálit. Až vám morušovník začne plodit, jistě to přiláká i nezvané opeřené strávníky a tak můžete stromek ochránit přehozením lehké síťky přes jeho korunu. U velkého stromu vám to vadit nebude, protože plodů má dost a plodí průběžně.


Pěstujete moruše? Máte s nimi zkušenosti? Napište nám o tom do komentáře. 

Chcete vědět kde moruše rostou? Klikněte zde pro naši mapu.