Kolekce Morušovníků

V Morušové zahradě pěstujeme z ovocných stromů hlavně netradiční či méně známé ovocné druhy, především Morušovníky, Dříny, ale také Fíkovník smokvoň. Právě morušovník se ukázal jako vhodný strom právě v období sušších letních měsíců, které bývají v poslední dekádě zvykem. Morušovníky mají rády teplo a nestrádají ani v sušších půdách, protože hluboce koření. Mladé sazenice je však nutné alespoň jednou za týden pořádně zalít, pokud neprší, aby se bez problémů ujaly. V dalších letech si pak poradí samy. Zde je seznam morušovníků, které na zahradě pěstuji, včetně informací o jejich původu, ceně, jak sazenice vypadaly a jak se jim daří. 


Moruše bílá (Morus alba)

barva plodu: bílá
původ: od pěstitele v ČR
zasazeno: duben 2013
cena: gratis
Moruše bílá, přesněji Morušovník bílý pochází z Číny. Dorůstá až 15 m. Vyžaduje odvodněnou, úrodnou půdu vystavenou horkému slunci. Vyskytuje se ve Středomoří a v teplejších částech střední Evropy. Morušovník bílý je krmnou rostlinou housenek nočního motýla Bource morušového, které spásají jeho listy. Morušovník bílý se snadno kříží a jeho ovoce zraje do bílé, ale také do fialové, či černé barvy. Morušovník bílý bývá nejčastěji používán jako podnož pro roubování ostatních druhů morušovníků.

Tohle je vůbec první moruše, kterou jsem kdy pěstoval. Dostal jsem ji od kamaráda, jako jednoletý špičák. Zatímco jsem byl v Anglii narostla tak, že jsem ji musel radikálně ostříhat a na několikrát jsem zakládat korunu. Vyrostl z ní krásný stromek, který v létě 2017 poprvé plodil bílé moruše. 
2018 - zkouším na ní roubovat rouby z Bulharska, bohužel se nezadařilo.
2019 - opět roubuji bulharskou černou moruši, dlouho to vypadá, že se roub chytne, bohužel nakonec kvůli velkým suchům roub uschl. Stromek jsem musel po neúspěšných "roubovacích" pokusech radikálně zmladit a nejspíš jej použiju na roubování.

duben 2013Moruše bílá "Bzenecká" (Morus alba) - 3x
barva plodu: fialová až černá
1. původ: prodejstromku.cz
zasazeno: 2014
cena: 390 Kč
2. a 3. původ: nelenprozelen.cz
zasazeno: listopad 2022
cena za 2 ks: 480 Kč
Moruše Bzenecká je odrůda moruše bílé, která má plody zrající do fialové až černé barvy. Plody jsou větší a příjemné, sladkokyselé chuti. Některá zahradnictví označují Moruši Bzeneckou jako druh Moruše černá, jedná se však o odrůdu morušovníku bílého s tmavými plody. Mnohé odrůdy morušovníku bílého bývají často zaměňovány právě za morušovník černý, protože jejich plody také zrají do černé barvy. Morušovník černý však lze spolehlivě poznat podle chlupatého a drsného spodního povrchu listů a také jeho plody jsou výrazně kyselejší. 

Sazenice od prodejstromku.cz přišla krásná, velká, dobře rostlá. Naprostá spokojenost, jako vždy. Plodila hned dalším rokem, sice pár plodů, ale přece. Tohle je asi nejchutnějsí moruše, kterou jsem zatím v ČR ochutnal. Pořád to ale nemá na černou moruši z bulhaské Varvary. Chuťově se jí ale velmi podobá. Už od začátku se však tomuto stromku moc nedaří. V roce 2015 se na listech objevily černé skrvny, takže jsem ji musel ostřihat. V roce 2016 krásně plodila. V roce 2017 jsem ji opět musel ostříhat kvůli černým skvrnám na listech. Ostatní moruše jsou OK. V roce 2019 mi kvůli suchu a pozici blízko nedaleko vzrostlých a žíznivých jasanů téměř uschla a tak jsem musel přistoupit k radikálnímu kroku přesadil jsem jí, a kvůli ztrátě kořenů jsem musel znovu založit korunu. V roce 2022 jsem si pořídil další dva exempláře.

1: září 2014
1: červen 2015
1: květen 2022Moruše bílá Dolce Vita (Morus alba)
barva plodu: bílá, nažloutlá
původ: zzoja.cz
zasazeno: červenec 2019
cena: 248 Kč
Za mnoho let pěstování, pozorování a zkoumání všeho okolo moruší jsem si v roce 2019 uvědomil, že vlastně nemám žádnou velkoplodou variantu bíle plodící moruše. Tuto jsem objevil náhodou na stránkách zahradnictví Zoja spolu s Moruší Shin-Tso.

červenec 2019
červenec 2020
červenec 2021Moruše bílá Galicja (Morus alba)
barva plodu: údajně má být černá, ještě neplodí
původ: zahradnictvi-spomysl.cz
zasazeno: květen 2021
Jedná se o ukrajinskou velkoplodou odrůdu bílé moruše. Plody dozrávají do bílé až narůžovělé barvy. Jedna se o menší výpěstek, takže je zatím v květináči, než se rozhodnu kam ji zasadím. Tato odrůda může narůst až do výšky cca 10 metrů. Moruše je ale možné bez problémů udržovat řezem.

Moruše bílá "King of White" (Morus alba)
barva plodu: bílá, nažloutlá
původ: zahradnictvi-spomysl.cz
zasazeno: 2020
Bílá odrůda velkoplodé moruše. Sice trochu pochybuji, že se opravdu jedná o "pakistánskou" moruši jak bylo prezentováno - ta by měla mít plody dlouhé cca 10cm, ale na obrázku co spolu se sazenicí dorazil jsou klasické bílé moruše. Tak uvidíme!


Moruše bílá velkoplodá (Morus alba)
barva plodu: černá
původ: Zahrada Čech
zasazeno: 2014
cena: 250 Kč
Etiketa sice říká, že se jedná o Morus alba, avšak jedná se o variantu s černými plody. Že je to matoucí? Moruše bílá má mnoho kultivarů, které zrají od bílé, žluté barvy, přes nafialovělou, až do černé barvy. Pravá moruše bílá má plody krémově bílé, sladké, nepříliš chuťové výrazné, navinulé. Moruše zrající do tmavší barvy má také výraznější chuť. Tento exemplář má krásné, sytě zelené, velké srdčité listy.
2014 - roste ve formě špičáku
2015 - začala plodit - prvních pár plodů
2016 - přestěhována do kruhového záhonu ve středu zahrady. Zakládám korunu, kterou časem zvedám, protože větve mají tendenci splývat k zemi. Plodí od června do poloviny července, plody jsou chutné, v plné zralosti černé, asi 3 - 4 cm velké. Od roku 2018 pravidelně plodí.

září 2014
červen 2015

srpen 2016


červen 2017
červenec 2018
červenec 2019


červen 2020
červen 2021
červen 2022


červen 2023
plod červen 2023Moruše převislá (3x) (Morus alba)
původ: Zahrada Čech, zahradnictví Teplice
zasazeno: 2014, 2015, 2016
S převislou moruší jsem se poprvé setkal v Bulharské Albeně, kde rostla v zahradě kousek od pláže. Měla na výšku asi tři metry. Napadlo mě udělat malou morušovou alej z převislých moruší. Dvě jsem pořídil na Zahradě Čech a jednu v zahradnictví v Teplicích. Dobře rostou, každé jaro je stříhám a tak krásně zvětšují objem. Plodí chutné moruše, které nejsou zatím moc velké, asi 1 - 2 cm.

září 2014
srpen 2016
     
červen 2017
červenec 2018
červenec 2019 
červen 2020


červen 2021
    
červen 2022
Moruše Srbská (Morus alba)
původ: zahradavystaviste.cz
zasazeno: srpen 2022
cena: 260 Kč
Jedná se o velkoplodou odrůdu morušovníku bílého s tmavými šťavnatými a chutnými plody. Ty mají být až 4 cm dlouhé. Výpěstek dorazil malinký, nebyl jsem spokojený. Kdybych sazenici koupil o rok později, už měli k dispozici větší výpěstky.


Moruše Hlohovecká pozdní (Morus alba, možná kříženec s M. rubra)
původ: netradicniovoce-eshop.cz
zasazeno: listopad 2023
cena: 699 Kč
Jedná se o původní odrůdu pěstovanou více než 100 let v Hlohovci na západním Slovensku. Tato odrůda by měla mít dlouhou a pozdější dobu dozrávání. Sazenice byla pěkná, dobře rostlá, asi 90 cm. Jsem spokojený, tak snad se jí bude na zahradě dařit. 


Moruše jižní Shin-Tso (Morus bombycis)
původ: zzoja.cz
zasazeno: 2019
cena: 98 Kč
Tato odrůda je keř menšího vzrůstu, max. 3m. Odrůda má být údajně velmi plodná, plody jsou po úplném dozrání černé s výraznou chutí a intenzivní vůní. Na to jsem zvědavý, protože jsem se zatím s voňavými morušemi nesetkal. Zasadil jsem ji do prostoru mezi posezením ze špalků a vyvýšenými záhony.

červenec 2019
září 2019
červenec 2020
červen 2023
  
Moruše černá (Morus nigra)
původ: Woodbank nursery, Bingley, Velká Británie
zasazeno: 2015
cena: 8,49 GBP
Koupil jsem jí jako špičák v zahradním centru Woodbank v Bingley. Jedná se o pravou Moruši černou.  Tento stromek má krásnou pravidelnou kotlovitou korunu, kterou se snažím udržovat prosvětlenou. Listy jsou velmi dekorativní, laločnaté, zespoda lehce chlupaté a na omak dost drsné. List z tohoto exempláře moruše byl použit do našeho grafického loga. Tento druh neroste příliš rychle, jako třeba Moruše pakistánská, jedná se však o krásný, řekl bych výstavní exemplář. Tento druh se mi výborně daří množit metodou vzdušného hřížení, ale i roubováním.

srpen 2016
srpen 2017
srpen 2018
červenec 2019
září 2020
červenec 2021
červen 2022
červen 2023

plod červenec 2023Moruše černá "Trnavská" (Morus nigra) - 2x
1. původ: stareodrudy.org
zasazeno: 2015
2. původ: zahradnictvi-spomysl.cz
zasazeno: květen 2022
cena: 249 Kč
Jedná se o morušovník černý. Oba exempláře co mám vypadají jako zakrsle rostoucí odrůda, mají menší laločnaté drsné lístky a zatím rostou opravdu velmi pomalu. 

srpen 2017
srpen 2018
květen 2022
říjen 2023
Moruše černá "Wellington" (Morus nigra)
původ: zahradnictvi-spomysl.cz
zasazeno: listopad 2021
cena: 699 Kč
Tato odrůda byla vyšlechtěna v Anglii, uvádí se, že jde o kultivar moruše černé (morus nigra). No nevím, podle listů mi spíš příjde, že jde o Morus alba. Listy jsou světlé, vůbec nejsou podobné Morus nigra. V roce 2023 poprvé plodila a plody vypadají jako tmavoplodá morus alba. Je také nápadně podobná Morus macroura. Plody mají být červené až černé barvy. 

květen 2022
červenec 2023
Moruše pakistánská (Morus macroura)
původ: rouby z Francie, od českého pěstitele
naroubováno: 2017 březen
Moruše Pakistánská, himalájská, královská (jak uvádějí další názvy) má domov především v hornatých oblastech Tibetu, Himalájí a děšťových pralesů Indočíny. Je to strom střední velikosti a vyznačuje se delšími protáhlými plody, které mohou být až 12 cm.

Tohle je exemplář, který by si zasloužil stát někde v centru zahrady, odkud by na něj bylo vidět ze všech stran. Tato odrůda roste velmi bujně, má nádherné listy srdčitého tvaru o velikosti až 30 cm. Již první rok narostla skoro do tří metrů. V roce 2018 začala poprvé plodit. Nejlepší moruše, co jsem u nás jedl, bezkonkurenčně! Chtěl jsem ji vhodně rozvětvit, tak jsem ji v zime 2018/2019 dost zakrátil. Nové výhony mají v červenci 2019 až 2 metry. Zkouším na ní metodu vzdušného hřížení.
2021 - duben - Zkouším roubovat řízek ze stromu na podnož semenáče bílé moruše - červenec - roub se chytl a má se k světu. 
2021 - červenec - Strom je obsypán plody, které se mi zdají větší než v přechozích letech. Jsou chuťově naprosto výborné - mají vyváženou sladkokyselou chuť, ne mdlou jako některé jiné moruše.

srpen 2017
červen 2018
červenec 2019
červenec 2020

červenec 2021
červen 2022
červen 2023
Moruše "Pakistan Giant" (Morus macroura) - 2x
1. původ: zahradnictví Spomyšl (palec nahoru)
zasazeno: říjen 2019
cena: 359 Kč
2. původ: zahradnictví Kruh (palec nahoru)
zasazeno: květen 2023
cena: 499 Kč
Exemplář moruše pakistánské (na fotografii) od zahr. Spomyšl jsem v létě vysadil do vyvýšeného záhonu, na podzim jsem ji vysadil na konečné místo. Se sazenicí jsem byl spokojený. 

1: červenec 2019
1: září 2019


Druhá sazenice je naroubovaná asi ve výšce 60cm, což je v případě Macroury více než vhodné, protože může v zimě snadno vymrznout. Sazenice byla dobře rostlá, silná, skoro metrová. Byl jsem spokojený.

2: červenec 2023
Moruše Pakistánská "Siyah Sahdut" (Morus macroura)
původ: eshop.tropik.cz
zasazeno: červen 2019
cena: 550 Kč
Tuhle tmavoplodou odrůdu jsem nalezl na stránkách českého pěstitele. Siyah Sahdut znamená "moruše královská černá". Tato odrůda má mít plody dlouhé až 10 cm. Rád bych sehnal i bílou variantu. 
Update 2022/23: bohužel zimu (i když mírnou) nepřežila, takže si nejsem jistý, jestli to bylo mrazem, když ostatní přežily. Možná to bylo něčím jiným, ale nemůžu se dopátrat.

červenec 2019
květen 2022Moruše Pakistánská "Taiwan Long" (Morus macroura)
původ: shop.zahradnictvolimbach.sk/
zasazeno: květen 2022
cena: 28 EUR
Tato odrůda má plody dlouhé 8 - 12 cm. Má se pěstovat jako přenosná rostlina, protože nesnese teploty pod -7 stupňů Celsia. Risknul jsem to, a zasadil jsem jí do volné půdy. Doufejme, že dostatečně zesílí a zimu přežije.

červenec 2023Výše uvedený seznam není konečný. Pěstuji i další ovocné druhy. Navíc každým rokem vysazuji nové a nové semenáče moruší, které používám pro roubování nebo pro zakládání živých plotů. Morušovníky zkouším množit řízkováním, roubováním a vzdušným hřížením.

Máte k dispozici řízky moruší na výměnu? Ozvěte se - záložka kontakt.

Co jsem úspěšně nařízkoval/nahřížil/narouboval

Řízkování:
- moruše černá Perská (zasazeno přímo do záhonu)
- moruše pakistánská Francie
- angrešt
- josta
- černý rybíz
- zlatice
- fíkovník Brown Turkey - u něj by mělo fungovat i vzdušné hřížení, ale zatím jsem nezkoušel.

Vzdušné hřížení:
- Moruše pakistánská z Francie (červen 2019)
- Moruše černá (červen 2019)
- kdoulovec (červenec 2019)
- líska (listopad 2019 - bal jsem otevřel v červenci 2020)
- moruše černá anglická (listopad 2019 - bal jsem otevřel v červnu 2020)
- moruše černá anglická (červenec 2020 - bal jsem otevřel v září 2020)
- moruše černá anglická (květen 2022 - bal jsem otevřel v srpnu 2022)
- moruše Bzenecká (červen 2021 - bal jsem otevřel v červenci 2021)
- moruše černá anglická (červenec 2023 - bal jsem otevřel v září 2023)
- moruše černá anglická (září 2023)

Roubování:
- moruše pakistánská (duben 2021)
- moruše pakistánská (březen 2022)
- moruše pakistánská (březen 2023)