Kolekce Morušovníků

V Morušové zahradě pěstujeme netradiční či méně známé ovocné druhy, které Vám představím v této sekci stránek. Během období sucha, které postihlo ČR (především litoměřický kraj) v roce 2019 i v předchozích letech, se morušovníky ukazují jako vhodné ovocné dřeviny. Morušovníky mají rády teplo a nestrádají ani v sušších půdách, protože hluboce koření. Mladé stromky je však nutné alespoň jednou za týden pořádně zalít, pokud neprší. Určitě je to investice do budoucna.
Moruše bílá (Morus alba)

původ: od pěstitele v ČR
zasazeno: 2013
Moruše bílá, přesněji Morušovník bílý pochází z Číny. Dorůstá až 15 m. Vyžaduje odvodněnou, úrodnou půdu vystavenou horkému slunci. Vyskytuje se ve Středozemí a v teplejších částech střední Evropy. Morušovník bílý je krmnou rostlinou housenek nočního motýla Bource morušového, které spásají jeho listy. Morušovník bílý se snadno kříží a jeho ovoce zraje do bílé, ale také do fialové, či černé barvy. Morušovník bílý bývá nejčastěji používán jako podnož pro roubování ostatních druhů morušovníků.

Tohle je vůbec první moruše, kterou jsem kdy pěstoval. Dostal jsem od kamaráda, spolu s moruší černou. Zasadil jsem ji v roce 2013 jako jednoletý špičák. Zatímco jsem byl v Anglii narostla tak, že jsem ji musel radikálně ostříhat a na několikrát jsem zakládat korunu. Vyrostl z ní krásný stromek, který v létě 2017 poprvé plodil bílé moruše. 
2018 - zkouším na ní roubovat rouby z Bulharska, bohužel se nezadařilo.
2019 - opět roubuji bulharskou černou moruši, dlouho to vypadá, že se roub chytne, bohužel nakonec kvůli velkým suchům roub uschl. Stromek jsem musel po neúspěšných "roubovacích" pokusech radikálně zmladit a má se čile k světu.

duben 2013Moruše bílá Dolce Vita (Morus alba)
původ: zzoja.cz
zasazeno: červenec 2019
Za mnoho let pěstování, pozorování a zkoumání všeho okolo moruší jsem si v roce 2019 uvědomil, že vlastně nemám žádnou velkoplodou variantu bíle plodící moruše. Tuto jsem objevil náhodou na stránkách zahradnictví Zoja spolu s Moruší Shin-Tso.

červenec 2019
červenec 2020


červenec 2021
Moruše bílá Galicja (Morus alba)
původ: Zahradnictví Spomyšl
zasazeno: květen 2021
Jedná se o ukrajinskou velkoplodou odrůdu bílé moruše. Plody dozrávají do bílé až narůžovělé barvy. Jedna se o menší výpěstek, takže je zatím v květináči, než se rozhodnu kam ji zasadím. Tato odrůda může narůst až do výšky cca 10 metrů. Moruše je ale možné bez problémů udržovat řezem.


Moruše bílá "King of White" (Morus alba)
původ: zahradnictví Spomyšl
zasazeno: 2020
Bílá odrůda velkoplodé moruše. Sice trochu pochybuji, že se opravdu jedná o "pakistánskou" moruši jak bylo prezentováno - ta by měla mít plody dlouhé cca 10cm, ale na obrázku co spolu se sazenicí dorazil jsou klasické bílé moruše. Tak uvidíme!


Moruše bílá Shin-Tso (Morus alba)
původ: zzoja.cz
zasazeno: 2019
Tato odrůda je keř menšího vzrůstu, max. 3m. Odrůda má být údajně velmi plodná, plody jsou po úplném dozrání černé s výraznou chutí a intenzivní vůní. Na to jsem zvědavý, protože jsem se zatím s voňavými morušemi nesetkal. Zasadil jsem ji do prostoru mezi posezením ze špalků a vyvýšenými záhony.

červenec 2019
 
září 2019
         

červenec 2020
    


Moruše bílá velkoplodá
původ: Zahrada Čech
zasazeno: 2014
Etiketa sice říká, že se jedná o Morus alba, avšak jedná se o variantu s černými plody. Že je to matoucí? Moruše bílá má mnoho kultivarů, které zrají od bílé, žluté barvy, přes nafialovělou, až do černé barvy. Pravá moruše bílá má plody krémově bílé, sladké, nepříliš chuťové výrazné, navinulé. Moruše zrající do tmavší barvy má také výraznější chuť. Tento exemplář má krásné, sytě zelené, velké srdčité listy.
2014 - roste ve formě špičáku
2015 - začala plodit - prvních pár plodů
2016 - přestěhována do kruhového záhonu ve středu zahrady. Zakládám korunu, kterou časem zvedám, protože větve mají tendenci splývat k zemi. Plodí od června do poloviny července, plody jsou chutné, v plné zralosti černé, asi 3 cm velké.
2018 - pravidelně plodí

srpen 2016
červenec 2019
květen 2022
Moruše bílá převislá (3x) (Morus alba)
původ: Zahrada Čech, zahradnictví Teplice
zasazeno: 2014, 2015, 2016
S převislou moruší jsem se poprvé setkal v Bulharské Albeně, kde rostla v zahradě kousek od pláže. Měla na výšku asi tři metry. Napadlo mě udělat malou morušovou alej z převislých kultivarů. Dvě jsem pořídil na Zahradě Čech a jednu v zahradnictví v Teplicích. Dobře rostou, každé jaro je stříhám a tak krásně zvětšují objem. Plodí chutné moruše, které nejsou zatím moc velké, asi 1 - 2 cm.

září 2014
červenec 2019 
     

Moruše černá (Morus nigra)
původ: Woodbank nursery, Bingley, Velká Británie
zasazeno: 2015
Koupil jsem jí jako špičák v zahradním centru Woodbank v Bingley. Jedná se o pravou moruši černou. Odrůdy které u nás rostou jsou většinou kultivary a hybridy moruše bílé, které jsou trochu více mrazuvzdorné. Tento stromek má krásnou pravidelnou kotlovitou korunu, kterou se snažím udržovat prosvětlenou. Listy jsou velmi dekorativní, laločnaté, zespoda chlupaté a drsné. List z tohoto exempláře moruše byl použit do našeho grafického loga. Tento druh neroste příliš rychle, jako třeba Moruše pakistánská, jedná se však o krásný, řekl bych výstavní exemplář. Zkouším také stromek namnožit metodou vzdušného hřížení, takže se s Vámi podělím o výsledek.

srpen 2016
červenec 2019


 
květen 2022

Moruše černá Bzenecká (Morus nigra)
původ: ČR, prodejstromku.cz
zasazeno: 2014
Moruše černá, přesněji Morušovník černý pochází z jihozápadní Asie. Dorůstá výšky 10 až 15 m. Jedná se o teplomilný strom, který je u nás vzácný. Jeho plody zrají do červené až černé barvy a jsou chuťově velmi aromatické, oproti kultivarům moruše bílé. Mnohé druhy morušovníku bílého bývají často zaměňovány právě za morušovník černý, protože jejich plody také zrají  do černé barvy. Morušovník černý však lze spolehlivě poznat podle chlupatého a drsného spodního povrchu listů. 

Tohle je asi nejchutnějsí moruše, kterou jsem zatím v ČR ochutnal. Pořád to ale nemá na černou moruši z bulhaské Varvary. Chuťově se jí ale velmi podobá. Už od začátku se však tomuto stromku moc nedaří. V roce 2015 se na listech objevily černé skrvny, takže jsem ji musel ostřihat. V roce 2016 krásně plodila. V roce 2017 jsem ji opět musel ostříhat kvůli černým skvrnám na listech. Ostatní moruše jsou OK. V roce 2019 mi kvůli suchu a pozici nedaleko vzrostlých jasanů téměř uschla. Musel jsem přistoupit k radikálnímu kroku a úplně jsem odstranil korunu, kterou (doufejme) založím znovu.

září 2014
červen 2015

květen 2022
Moruše černá Wellington (Morus nigra)
původ: Zahradnictví Spomyšl
zasazeno: listopad 2021
Tato odrůda byla vyšlechtěna v Anglii. Jedná se o ovocný keř dorůstající do výšky cca 3m. Plody jsou červené barvy. Tento exemplář je mladý, takže ještě neplodí.

květen 2022Moruše pakistánská (Morus macroura)
původ: rouby z Francie, od českého pěstitele
naroubováno: 2017 březen
Moruše Pakistánská, himalájská, královská (jak uvádějí další názvy) má domov především v hornatých oblastech Tibetu, Himalájí a děšťových pralesů Indočíny. Je to strom střední velikosti a vyznačuje se delšími protáhlými plody, které mohou být až 10 cm.

Tohle je exemplář, který by si zasloužil stát někde v centru zahrady, odkud by na něj bylo vidět ze všech stran. Tato odrůda roste velmi bujně, má nádherné listy srdčitého tvaru o velikosti až 30 cm. Již první rok narostla skoro do tří metrů. V roce 2018 začala poprvé plodit. Nejlepší moruše, co jsem u nás jedl, bezkonkurenčně! Chtěl jsem ji vhodně rozvětvit, tak jsem ji v zime 2018/2019 dost zakrátil. Nové výhony mají v červenci 2019 až 2 metry. Zkouším na ní metodu vzdušného hřížení.
2021 - duben - Zkouším roubovat řízek ze stromu na podnož semenáče bílé moruše - červenec - roub se chytl a má se k světu. 
2021 - červenec - Strom je obsypán plody, které se mi zdají větší než v přechozích letech. Jsou chuťově naprosto výborné - mají vyváženou sladkokyselou chuť, ne mdlou jako některé jiné moruše.

srpen 2017
červen 2018

červenec 2019
květen 2022


Morus macroura - plody


Moruše Pakistánská "Giant" (Morus macroura)
původ: zahradnictví Kruh (palec nahoru)
Exemplář moruše pakistánské (na fotografii) od zahr. Kruh jsem v létě vysadil do vyvýšeného záhonu, na podzim jsem ji vysadil na konečné místo. Se sazenicí jsem byl spokojený. 

červenec 2019
září 2019
Moruše černá Pakistánská "Siyah Sahdut" (Morus macroura)
původ: eshop.tropik.cz
zasazeno: 2019 červen
Moruše pakistánská je zatím ještě docela vzácná, těžko se shání. Nalezl jsem ji na stránkách českého pěstitele. Jedná se o černoplodou variantu. Uvidíme jak se jí bude dařit. Tato odrůda má mít plody dlouhé až 10 cm. Rád bych sehnal i bílou variantu. 

červenec 2019
květen 2022
Moruše Trnavská (Morus Tyrnaviensis)
původ: stareodrudy.org
zasazeno: 2015
Zakrsle rostoucí odrůda, má menší laločnaté drsné lístky. Zatím roste opravdu velmi pomalu. Bohužel jsem ji musel několikrát přesadit. Nyní ji pěstuji na chráněném stanovišti.

květen 2022
srpen 2017


Výše udevený seznam není konečný. Pěstuji i další ovocné druhy. Navíc každým rokem vysazuji nové a nové semenáče moruší, které používám pro roubování nebo pro zakládání živých plotů. Morušovníky zkouším množit řízkováním a vzdušným hřížením.

Máte k dispozici řízky moruší na výměnu? Ozvěte se - záložka kontakt.

Co jsem úspěšně nařízkoval/nahřížil

Vzdušné hřížení 2019:
- Moruše pakistánská Francie (červen)
- Moruše černá anglická (červen)
- kdoulovec (červenec)

Zkouším podzimní vzdušné hřížení:
- líska (listopad)
- moruše černá anglická (listopad)

Řízkování:
- moruše černá Perská (zasazeno přímo do záhonu)
- moruše pakistánská Francie
- angrešt
- josta
- černý rybíz
- zlatice