Vzdušné hřížení: zábavná metoda jak vytvořit "klon" oblíbeného stromu

Každý zahrádkář jistě někdy zkoušel množit své oblíbené rostliny. K tomu se běžně používají metody řízkování nebo hřížení. Některé rostliny však hůře zakořeňují řízky a pro ně je lepší volit jiný způsob. Letos jsem úspěšně vyzkoušel způsob vzdušného hřížení (Air-layering), o kterém jsem se dozvěděl na zahraničním internetu.V tomto článku se pokusím přiblížit Vám tento zajímavý způsob množení rostlin.

Vzdušným hřížením můžeme namnožit např. rododendron, kamélii, vistárii, azalku, cesmínu, magnolii, zlatici, růže, zimolez, vřesnu a z ovocných stromů např. fíkovník, jabloň, hrušeň, třešeň, citrusy nebo morušovník. Vzdušné hřížení doporučuji udělat na jaře, ideálně v březnu až dubnu.

1. Vybereme si rovný výhon zhruba o tloušťce tužky a odřízneme asi 3cm proužek kůry tak, že roubovací nůž přiložíme ke kůře asi 1cm pod pupenem a obkroužíme jím kolem dokola výhonu, až vznikne zářez. Stejným způsobem uděláme druhý zářez o 3 cm níže a kůru mezi těmito dvěma zářezy sloupneme. Musíme sloupnout i tzv. kambium - rostlinné pletivo, až nám zůstane pouze dřevitý povrch. Právě v místě kolem pupenu se vytvoří kořínky:
2. Povrch můžeme ošetřit kořenovým stimulátorem:


3. Místo obalíme navlhčeným rašeliníkem, kokosovými vlákny nebo mechem a upevníme igelitem, přes který převážeme provázek, aby se nám bal neposunul. Také jsem igelit upevnil hliníkovým drátkem:

4. Vše nakonec zabalíme do hliníkové fólie:

5. Za několik měsíců můžeme zkontrolovat, zda jsou vytvořené kořínky. Zakořeněnou rostlinu odstřihneme pod balem, opatrně odstraníme fólii a igelit, abychom nepoškodili kořínky a můžeme rostlinu vysadit na konečné místo.
Vzdušné hřížení, stejně jako řízkování nebo hřížení je vegetativní způsob rozmnožování rostlin,
kdy používáme část matečné rostliny a tak si nová rostlina, která nám zakoření, zachovává identické vlastnosti jako matečná rostlina. Jedná se vlastně o její klon. Pokud bychom zasadili její semínka, jedná se o způsob generativního množení a nový semenáč bude mít odlišné vlastnosti. Máte-li na zahradě starý strom, který Vám postupně odchází a chcete jej zachovat, vyzkoušejte tuto metodu. My jsme tímto způsobem zachránili druh staré třešně, která nám začala umírat. Vybrali jsme nenapadenou část, kterou jsme nahřížili a povedlo se!