Vzdušné hřížení: zábavná metoda jak vytvořit "klon" oblíbeného stromu

Každý zahrádkář jistě někdy zkoušel množit své oblíbené rostliny. K tomu se běžně používají metody řízkování nebo hřížení. Některé rostliny však hůře zakořeňují řízky a pro ně je lepší volit jiný způsob. Letos jsem úspěšně vyzkoušel způsob vzdušného hřížení (Air-layering či Marcotting), o kterém jsem se dozvěděl na zahraničním internetu. V tomto článku se pokusím přiblížit Vám tento zajímavý způsob množení rostlin.

Vzdušným hřížením můžeme namnožit např. rododendron, kamélii, vistárii, azalku, cesmínu, magnolii, zlatici, růže, zimolez, vřesnu a z ovocných stromů např. fíkovník, jabloň, hrušeň, třešeň, citrusy nebo morušovník. Vzdušné hřížení se v průběhu vegetační sezóny. Princip této metody spočívá v tom, že na výhonu přerušíme rostlinné pletivo odstraněním pruhu kůry a do přiloženého balu s navlhčeným substrátem rostlina během několika měsíců zakoření. Poté můžeme bal odstřihnout a nově zakořeněnou rostlinu můžeme vysadit. Dosáhneme tak klonu, chcete-li přesné kopie rostliny, s úplně stejnými vlastnostmi. Se vzdušným hřížením tedy můžete začít už na jaře, či během léta. Pokud provádíte vzdušné hřížení na podzim nebo v zimě, rostlina nejprve na místě rány vytvoří kalus a zakoření až během následující vegetační sezóny.

Potřebujeme:
nůž (roubovací)
kořenový stimulátor (volitelné)
igelitové sáčky
provázek/drát
navlhčený substrát (rašeliník, mech, kokosové vlákno)
alobal (volitelné)


1. Vybereme si rovný výhon zhruba o tloušťce tužky a odloupneme asi 3cm pruh kůry tak, že nůž přiložíme ke kůře asi 1cm pod pupenem a obkroužíme jím kolem dokola výhonu, až vznikne zářez. Stejným způsobem uděláme druhý zářez o 3 cm níže a kůru mezi těmito dvěma zářezy obnažíme. Musíme přerušit světle zelené rostlinné pletivo (kambium) nacházející se pod kůrou, až nám zůstane pouze dřevitý povrch. Právě v místě kolem pupenu se vytvoří kalus a později kořínky.

2. Povrch můžeme ošetřit kořenovým stimulátorem:


3. Místo v oblasti řezu obalíme navlhčeným substrátem, který převážeme igelitem a převážeme, aby se bal neposunul z místa řezu. Substrát můžeme také rovnou naplnit do igelitového sáčku až nám vznikne polštářek, který nahoře zavážeme. Doprostřed sáčku uděláme svislý řez nožem (asi 4 cm) a přiložíme jej na obnaženou část výhonu, sáček upevníme a převážeme. Rostlina nám tak zakoření přímo do sáčku se substrátem.


4. Vše nakonec zabalíme do hliníkové fólie:

5. Za několik měsíců můžeme zkontrolovat, zda jsou vytvořené kořínky. Zakořeněnou rostlinu odstřihneme pod balem, opatrně odstraníme fólii a igelit, abychom nepoškodili kořínky a můžeme rostlinu vysadit na konečné místo.


Vzdušné hřížení, stejně jako řízkování nebo hřížení je vegetativní způsob rozmnožování rostlin, používáme část matečné rostliny a tak si nová rostlina, která nám zakoření, zachovává identické vlastnosti jako matečná rostlina. Jedná se vlastně o její klon. Pokud bychom zasadili její semínka, jedná se o způsob generativního množení a nový semenáč bude mít odlišné vlastnosti. Máte-li na zahradě starý strom, který Vám postupně odchází a chcete jej zachovat, vyzkoušejte tuto metodu. My jsme tímto způsobem zachránili druh staré třešně, která nám začala umírat. Vybrali jsme nenapadenou část, kterou jsme nahřížili a povedlo se!