Příběh Morušové zahrady pod Borečským vrchem


Od roku 2014 se snažíme vytvářet nekomerční organickou zahradu, inspirovanou typickou anglickou venkovskou zahradou s benefitem lepšího středoevropského počasí, které v Čechách máme. Záměrně píšu "vytvářet", protože realizace zahrady svépomocí je dlouhý proces a otázka je, zda na zahradě může být vůbec někdy hotovo. Přečtěte si o založení Morušové zahrady na úpatí Borečského vrchu, proč a jak jsme přišli zrovna na moruše a co v zahradě dnes najdete.

 

 

 

 

Jak to začalo...

Naše zahrada leží přímo u Naučné stezky na vrch Boreč, zřízené v roce 1981. Vrch Boreč je unikátem Českého středohoří, je zde národní přírodní rezervace, jedna z nejstarších v této oblasti. Každoročně sem míří mnoho turistů, kteří přichází za ventarolami a také za zajímavou faunou a flórou, a tak jsme se rozhodli pro návštěvníky místní rarity vytvořit odpočinkovou zónu v prostředí venkovské zahrady. Můj přítel je Angličan a jak je známo, Angličané mají zahradničení jako národní hobby a tak jsme se inspirovali tradiční anglickou venkovskou zahradou a vytvořili její verzi v českých podmínkách. Nechali jsme vytvořit dřevěnou vypalovanou turistickou známku vrch Boreč (č. 2168), turistickou vizitku (č. 3666), navrhli jsme řadu vlastních originálních pohlednic s motivy Borče, Lovoše a Českého středohoří a začali jsme budovat malý kiosek obklopený oázou venkovské zahrady.

 

Co je to venkovská zahrada?

Pokud jste někdy viděli anglickou venkovskou zahradu, jistě mi dáte za pravdu, že to byl pohled přímo idylický. Kamenné nebo dlážděné cestičky lemované zelenými živými ploty a plůtky, mnoho květin, růží, vyvýšené záhony, ovoce a zelenina (dle možností), stará dřevěná lavička ve stínu stromu, všemožně osázené květináče či jiné nádoby na zápraží, prostě paleta barev a textur, vkusně zkombinovaná do barevně sladěného celku. Venkovská zahrada je spojení praktické kuchyňské a okrasné zahrady. Používají se husté květinové výsadby, bylinkové záhony se kombinují se zeleninovými, pěstují se ovocné i okrasné dřeviny a používají se přírodní dekorace. Ve venkovské zahradě naleznete spojení krásy a užitku. Natrháte si ovoce, sklidíte zeleninu, máte po ruce čerstvé bylinky a můžete si do vázy natrhat čerstvé květiny. Máte kde si odpočinout ve stínu a zároveň je vaše zahrada rájem pro včely a útočištěm pro živočichy, které s námi (ať chcete nebo ne) sdílí život na venkově.


 

Nebyla to sranda...

Větší část naší zahrady ležela poměrně dlouho ladem a tak byla celkem zanedbaná, zarostlá a hrbolatá. Museli jsme nejdříve odstranit nemocné nebo invazivní dřeviny a srovnat členitý terén. Zahradní cesty jsme nejprve kopali ručně, ale když v létě 2015 přišlo období obrovských veder a na sluníčku bylo 52°C, rozhodli jsme se využít techniky. Cesty jsme vysypali kamením a drtí, vytvořili jsme první květinové záhony a v létě 2015 jsme náš "Kiosek pod Borčem" poprvé otevřeli.Proč zrovna moruše?

Pár let předtím, než vznikla naše zahrada, byl jsem s kamarádem v Bulharsku. Cestovali jsme z Varvary do Sinemorets a tu mi kamarád ukázal vysoký strom u cesty a trval na tom, abych se šel podívat. Nikdy předtím jsem se s morušovníkem nesetkal a tak bych si jeho velkých černých plodů - moruší - vůbec nevšiml. Jejich chuť byla fantastická a okamžitě jsem se do nich zamiloval. Jednalo se o pravou Moruši černou (Morus nigra), která se v Bulharsku hojně vyskytuje. Rozhodl jsem se, že si ji pořídím na zahradu a začal jsem zjišťovat, jestli v ČR moruše poroste. Seznámil jsem se tak s její zajímavou historií, související např. s krajinnou architekturou nebo s pěstováním přírodního hedvábí. Když jsem zjistil, že byly moruše u nás kdysi velmi rozšířené a jak jsem se sám na sobě přesvědčil - málokdo je dnes zná, pořídil jsem si v roce 2013 na zahradu první dvě sazenice bílé a černé moruše.

zrající plody Moruše Bzenecké

Morušovníky, anglické růže i staré ovocné odrůdy

Dnes na zahradě pěstujeme 11 exemplářů různých druhů morušovníků z různých koutů světa, z nichž nevzácnější je Moruše Pakistánská a Moruše černá Perská. Po moruších jsme pojmenovali naši zahradu a právě vykrajovaný list Morušovníku černého, který jsem si přivezl z Anglie, inspiroval naše logo. Nepěstujeme však jenom morušovníky, ale také celou řadu historických růží, anglických růží, pnoucích růží a také zapomenuté či původní ovocné dřeviny, jako je dřín obecný, třešeň volské srdce, slivoně a broskvoně, mandloně, hrušně, jabloně, ořešák, atd. 


Kvetoucí zahrada po celý rok pro včely a bez chemie

V naší zahradě jdeme přírodní cestou,  nepoužíváme uměle vyráběná hnojiva ani postřiky. Když už chceme pěstovat a konzumovat vlastní ovoce a zeleninu, nebudeme do půdy přidávat toxické látky a těžké kovy, obsažené v průmyslových hnojivech, které se z půdy těžko dostávají, způsobují ztrátu humusu a mohou ohrožovat lidské zdraví. Potřebné látky do zahrady spolehlivě dodá zahradní kompost či přírodní statková hnojiva. Naším vzorem je anglický zahradník, autor a moderátor Monty Don, který na BBC uvádí pořad Gardeners´ world. Monty uznává organické zahradničení a v každém díle servíruje praktické rady založené na přírodních a finančně nenáročných postupech. Ty využívají např. kuchyňský odpad pro výrobu vlastního kompostu, který je pro zdravou zahradu nezbytný. Gardeners´ world na rozdíl od českých pořadů o zahradničení neobsahuje reklamy na umělé chemické produkty, hnojiva nebo herbicidy a problémy na zahradě jsou řešeny přírodní cestou, která s trochou trpělivosti funguje. Dbáme na to, aby naše zahrada kvetla od brzkého jara až do podzimu a aby včely, o kterých se dnes velmi mluví z důvodu jejich úhynu kvůli pesticidům, měly postaráno o potravu během celého vegetačního období. V rohu zahrady jsme proto zřídili kousek "divoké zahrádky", která se neseká, kde rostou jarní cibuloviny a lidská noha tam nesmí, aby měli drobní živočichové a hmyz své útočiště.


Zastavte se u nás

Naše zahrada je nekomerční, tudíž nepěstujeme rostliny za účelem prodeje a ani zde neplatíte žádné vstupné. Při návštěvě NPP Borečský vrch najdete v naší zahradě příjemný odpočinek. Můžeme poklábosit o ovocných stromech, můžete si u nás v Kiosku pod Borčem pořídit nějaký ten turistický suvenýr do sbírky, můžete si přečíst o místní přírodě a historii a určitě si výlet do Českého středohoří užijete. Bližší informace o otevírací době a kde přesně nás najdete - naleznete zde.