Jak pěstovat a množit Dřín obecný?

Dřín obecný je naše původní ovocná dřevina. Plody zvané dřínky jsou červené peckovice, které mají aromatickou sladkokyselou chuť a jsou bohaté na vitamín C. Dřín obecný si můžete koupit v zahradnictví, ovšem v tomto článku se dozvíte jak si vypěstovat dřín ze semínka nebo jak dřín namnožit pomocí řízků.


copyright Morusova zahradaDřín je u nás zastoupen četnou "rodinou" svíd, dřínů a podobně. Nás zajímá Dřín obecný (Cornus mas), někdy nazývaný také Dřín jarní. Kvete časně z jara a stává se tak cennou potravou včel. Nažloutlé pupeny začínají rozkvétat během února a března v drobné žluté květy. Až během dubna začínají teprve rašit listy, které jsou na líci sytě zelené a na rubu světlé. Během srpna až října dozrávají 1-3cm velké peckovice, které jsou tvarem podobné olivám. Mají červenou až karmínovou barvu a jejich chuť je sladkokyselá, natrpklá, aromatická a výrazně osvěžující. 

Na některých webech se nesprávně uvádí, že sběr dřínků by se měl provádět až po prvních mrazících, kdy ovoce zesládne. Je to omyl. Dřínky můžete sbírat už když dostávají červenou barvu. Jak zrají, postupně tmavnou a padají na zem a tak je pravděpodobné, že pokud budete čekat až na příchod prvních mrazíků, nenajdete na stromě již žádné ovoce. Je třeba upozornit, že Dřín obecný je v České Republice zákonem chráněnou dřevinou. Při sběru plodů jej nepoškozujte.

Jak řízkovat dřín obecný

Dřínky - plody dřínu obecného

Dřín je možné množit bylinnými i polodřevitými řízky. Ideální dobou pro sběr bylinných řízků je červen. Zajímají nás letošní výhonky, které jsou čerstvé a nezdřevnatělé. Řízky by měly být 15 - 20 cm dlouhé. Spodní polovinu řízků zbavíme listů, ošetříme kořenovým stimulátorem a zasadíme do propustného předem zalitého substrátu, který by měl být ve složení: zahradnický kompost, písek, perlit - v poměru 1:1:1. Květináč zakryjeme fólií nebo plastovou či skleněnou lahví a umístíme jej na teplé, stinné místo. Přímé slunce by mohlo řízky spálit a pokud bychom dali květináč do prostor, kde je teplota příliš nízká, začaly by řízky uhnívat. Ideální je teplota 21 stupňů Celsia a vnitřek lahve nebo fólie by měl být zarosený. Pokud bude rostlina vytvářet nové listy, je velmi pravděpodobné, že úspěšně zakořeňuje. Takový výpěstek můžeme následující jaro vysadit na konečné stanoviště. V měsíci lednu můžeme odebrat polodřevité řízky z loňských letorostů. Opět by měly být 15 - 20 cm dlouhé a kromě odebrání listů postupujeme stejně jako ve výše uvedeném případě.

 

Pěstování dřínu obecného z pecky

Pěstování dřínu z pecky je časově náročné. Dřín klíčí až druhý rok po vysazení, potřebuje totiž roční stratifikaci. Takovýto výpěstek je vhodný pouze jako podnož pro roubování, protože rostlina může vykazovat odlišné vlastnosti, než má matečná rostlina.