U starších morušovníků je velmi pravděpodobné, že mají jak samčí, tak samičí květy. Samčí květy šíří v době kvetení (konec dubna, květen) jemný žlutý pyl, který když opylí samičí květy, vyvinou se v plody, které v plné zralosti obsahují klíčivá semena. V oblastech, kde roste více morušovníků pohromadě je také možné, že je mezi nimi samčí rostlina. Tím je větší šance, že plody budou nést klíčivá semena. Zralé moruše, které z většiny morušovníků opadávají, se často při dopadu na zem či chodník rozmáčknou a právě zde můžete pozorovat světle hnědá nebo oranžová semínka. Morušovníky, které žádné samčí květy nemají nebo v okolí není žádná samčí rostlina, nebudou semínka obsahovat vůbec.
Jak získat klíčivá semena?
Nasbírejte zralé moruše ideálně v lokalitě, kde roste vícero stromů. Pokud nevíte, kde moruše ve vašem okolí rostou, podívejte se na Mapu morušovníků, kterou jsem před lety založil a do které již přispělo mnoho dalších uživatelů. Odkaz na mapu zde.
Plody dejte do misky s trochou vody. Prsty je rozmačkejte, až se semena uvolní od dužiny do vody. Některá semínka vyplavou na povrch, ty jsou většinou prázdná, a tak je můžete opatrně vylít i s rozmačkanou dužinou.
V misce vám nejspíše zůstanou semínka, která klesla na dno. Tato semínka jsou plná, vitální, životaschopná. Lehce je rukou properte, ať se zbavíte přebytečné dužiny a přendejte je na papírovou utěrku a nechte je oschnout. Tato semínka můžete zasadit do sadbovačů. Sejí se jen několik milimetrů pod povrch navlhčeného substrátu. Sadbovače nechte na teplém a světlém místě. Pokud na ně svítí přímé letní sluníčko, tím lépe. Za 14 dní vám začnou klíčit. Semena můžete také stratifikovat, tzn. umístit je na několik měsíců do chladničky a vysét je až další rok na jaře.
Morušové semenáče můžete vysadit a nechat se překvapit, jaký exemplář z nich vyroste. Bude to vlastně unikátní rostlina. Morušové semenáče jsou vhodné k roubování ušlechtilými odrůdami.