Rok 2019


12.1. Letos jsem začal s předpěstováváním velmi brzo. Na zahradě se ještě nic neděje a tak jsem se rozhodl zpříjemnit si čekání na jaro. Semínka paprik se běžně vysévají až v polovině února, já s tím začal o měsíc dříve. A zasadil jsem i první várku rajčat, to kvůli brzké sklizni. Tak uvidíme, jak se zadaří. Semínka paprik začala klíčit za několik dní.


18.1.19.1. Zahradu zakryl sníh a krokusy už začínají rašit. Po sněženkách se letos slehla zem. Asi za to může loňské sucho, protože jindy touto dobou už mívají sněženky skoro na květ.

20.1. Papričky (chilli, sladké), rajčata už rostou.27.1. Výhled z domu na Lovoš

3.2. Únor bílý, pole sílí - praví lidová pranostika. Kéž i zahrada sílí pod sněhovou nadílkou. A že tedy nasněžilo požehnaně. 9.2. Na konci týdne se začalo oteplovat a sníh začal tát. Sněženky se brzo otevřou, jenom to chce trochu slunečních paprsků. Zatím vyčkávají a my s nimi.

23.2. Už vykukují první ze stovek krokusů, které jsme před lety zasadili. Slunce začíná hřát a první včelky vyrazily na průzkum, co kde vykvétá. Dřín obecný už také pomaličku začíná rozkvétat, jde na to však s rozvahou.


 
3.3. Už se začíná oteplovat a květy se otevírají. Sněženky jsou na svém vrcholu a vládu pomaličku přebírají krokusy.

9.3. Dřín obecný (nahoře) už má na květ, zatímco Mandloň (vlevo dole) zatím ještě spí, jako většina dřevin

17.3. A je to tu. Krokusy začínají předvádět svou barevnou nádheru a včelky a čmeláci se mohou ulétat. Není to nádhera?Také jsme připravili vyvýšené záhony, tyčky pro rajčata a opěru pro fazole, kterou jsme vyrobili z lískových větví.


22.3. Začínají rozkvétat první kvítky mandloně, zatímco malý Dřín vydubecký je květy přímo obalený.31.3. Příjemné počasí pokračuje a tak se daří jak mandloním, tak medvědímu česneku.


5.4. Mandloň sladkoplodá krajová - obalená květy. V pozadí si můžete všimnout nových dřevěných sloupků. Je to další prvek, který jsme se do zahrady rozhodli dát, bude tam stát vyřezávané dřevěné zábradlí.


10.4. Bylo poměrně chladno a tak jsme rádi za každý slunečný den. Tulipánům se sice letos nedaří tak dobře jako loni, přesto je na ně radost pohledět.

 

17.4. Dal jsem se do pěstování Chilli. Daří se jí a v květnu ji přesunu ven na záhon. Moruga je jedna z nejpálivějších paprik na světě a s její konzumací to není radno přehánět, alespoň pro ty, kdo nejsou na chilli zvyklí.


21.4. Moruše už se probudily, začaly rašit kolem 15. dubna jako obvykle, jen se letos zdá, že jim to hrozně trvá. Duben byl poměrně chladný, občas připomínal spíše únor... Naštěstí teď je už jaro v plném proudu a moruše budou za dva měsíce zrát :-)


1.5.


Práce na dřevěném zábradlí pokračuje


Napršelo a zahrada vypadá svěže, sytě zeleně, skoro jako v Anglii.
20.5. Vykvetla nám Mišpule, objevil se vůbec první kvítek. Do vyvýšených záhonů už jsme konečně vysadili rajčata, papriky fazole, cibuli, cukety a na kompost melouny a dýně hokkaido.


 Jahody dostaly přikrývku v podobě netkané textílie, aby měly dostatek tepla. Během vegetace jsme ale zjistili, že nejspíš nejsou na nejlepším místě. Příští rok je přestěhujeme na výhřevnější místo.


Moruše kvetou. Morus alba velkoplodá je obalená květy, až se větve začínají prohýbat. Nechtěli jsme, ale budeme muset zakročit a větve zastřihnout.


1.6. Zahrada je v tomto období nádherná. Není možné vystavit pouze jednu fotku, takže zde je malá animace.


4.6.


6.6. Historické růže nádherně kvetou a také krásně voní. Gertrude Jekyll, v pozadí Abraham Darby:


Vlevo Lady of Shalotte, uprostřed Lilli Merleen, vpravo Harlow Carr
   
Tuscany

16.6. Papriky už začínají vypadat k světu. Začíná sucho, zahrada už nevypadá tak svěže zeleně. Levanduli to však vůbec nevadí a předvádí to nejlepší.


Červenec
NNov 

N